Trump önce iki Nobel Barış Ödülü aldığını iddia etti, sonra kendisini düzeltti

2020 Nobel Barış Ödülü BM Dünya Gıda Programı'na verildi

ABD Başkanı Trump, destekçileri tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmişti (Reuters)

Trump tutarsız kampanya mitingi konuşmasında önce iki Nobel Barış Ödülü aldığını iddia etti, sonra bu sözlerini düzeltti

Başkan, New Hampshire'daki Londonderry'de düzenlenen etkinlikte kendi uluslararası diplomasi becerilerine övgüler yağdırırken verilen ödülleri de yanlış yere kendisine mal etti.

Trump, Sırbistan ve Kosova arasındaki barış müzakerelerinde yürüttüğü çalışmalardan dolayı prestijli bir ödülü kaptığını söyleyerek övündü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha sonra “başka bir şey” için kendisine bir ödül daha verildiğini iddia etti ve Suriye'deki çalışmaları için de bir ödül alması gerektiği konusunda ısrar etti.

Trump "Sırbistan ve Kosova için bir anlaşma imzaladık, bunun için bana bir ödül verdiler. Başka bir şey için de bana bir Nobel Ödülü verdiler, bana Suriye'de yaptıklarım için de bir Nobel Ödülü vermeliler" dedi.

Trump kendi başarılarıyla övündükten sonra nihayet kendisini düzeltti.

"Nobel Ödülü dediğimde adaylığı kastediyorum, bilmiyorum, biliyor musunuz bilmiyorum" diye kabul etti.

Trump destekçileri tarafından ödüllere aday gösterilmişti fakat ay başında bu yıl başarısız olduğu açıklanmıştı.

Norveç Nobel Komitesi, onun yerine 2020 barış ödülünü aç kalan insanları beslemeye odaklanan bir insani yardım kuruluşu olan BM Dünya Gıda Programı'na verdi.

Bu onurun Başkan için özel bir önemi var gibi görünüyor ve selefiyle ilgili meşguliyetini oluşturan bir dizi unsur arasındaki Barack Obama'ya gerçekten verilmiş Nobel Ödülü'nden sık sık bahsediyor.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU