İmamoğlu: 10 bin 681 kişi bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybetti

İBB Başkanı "Ben feryat ediyorum hep beraber el birliğiyle 3 haftalık kapanma talep ediyorum" diye konuştu

İstanbul Büyükşehir BelediyeSİ (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Demokrasi Meydanı'na konuk oldu.

Programda koronavirüs salgınına ilişikin açıklamalarda da bulunan İmamoğlu "Ben feryat ediyorum hep beraber el birliğiyle 3 haftalık kapanma talep ediyorum. Tam kapanma olmadığı sürece sınırlı tedbirler daha ciddi sorunlar doğurabilir" diye konuştu.

İmamoğlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Bilim Kurulu 'salgın çok hızlı büyüyor, kapanma şart' dedi. Çıktım açıkladım. Alınan tedbirlerden bir şey anladınız mı? Ben anlamadım. Kapanma yapmak zorundayız.

Güçlü devlet zor zamanlarda milletinin yanında olan devlettir. Önce insanlarımızı yaşatacağız.

HES ugulaması var. Vali, bakan haksız bulmuyor. Otobüslerde uygulama yapalım, hasta bilgisini verin sistemden iptal edelim, diye. Yok kişisel verilerin paylaşmayız, diyorlar. Ben devletin parçasıyım. Otobüse bindikten bir gün sonra yollasam bilgiyi ne olur?

İstanbul Valisine, müftümüzü çağrı yapıyorum, cuma namazlarıyla ilgili tedbir alsınlar.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rakamları açıkladı

İBB'nin elindeki vefat sayılarını açıklayan İmamoğlu şunları kaydetti:

Bakın bizim verilerimize göre İstanbul'da 17 Kasım'daki toplam vefat sayısı 410. Aynı gün bulaşıcı hastalıktan vefat sayısı 164. 18 Kasım'da vefat sayısı 424, 167 hastalık sayısı. Dün toplam vefat sayısı 441'e ulaştı. Bulaşıcı hastalıktan 180 kişi öldü.

Bizim bulaşıcı hastalıktan 19 Kasım itibariyle ulaştığımız toplam sayı 10 bin 681.

Ben feryat ediyorum hep beraber el birliğiyle 3 haftalık kapanma talep ediyorum. Tam kapanma olmadığı sürece sınırlı tedbirler daha ciddi sorunlar doğurabilir.

Sağlık Bakanının bu sayı işine hararetle sarılmasına üzülüyorum. Bunu yapmasın. Dünkü vefat sayısı İstanbul tarihinin en yüksek vefatı diyorum. Bizim verilerimizle yarışmayı bıraksın. 3 hafta kapanma yapsın. Biz minnet duyacağız kendisine.

"Acaba onun adı kamu kaymağı mı idi?"

İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul'a "kamu kaynaklarını kullanarak karşı çıktığı gerekçesiyle" soruşturma başlatılmıştı.

İmamoğlu soruşturma yazısının Cuma günü kendisine ulaştığını belirterek "İdare bütünlüğünü bozucu eylemde bulunduğumu iddia ediyor müfettiş. Tam 1 sayfa, 'bölücü devlet otoritesi tanımaz' benimle ilgili imada bulunuyor. Hadi oradan sen kimsin ya? Bölücülük yapan kendisi. Bazıları ortaya çıkıp diyecek ki bölücülük yok, algı yapıyor falan. Geçin bu işleri" diye konuştu.

İmamoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

Kanal İstanbul projesi, bir seçim projesidir. Adı da çılgın proje. Tam 9 yıl sonra tartışmalı bir ÇED raporuyla gündeme geldi. ÇED raporuna ben dahil on binlerce İstanbullu vatandaş itiraz başvurusu yaptı. Yüzde 70'i şahsi mülkiyetlere ait arazilerin. Siz burada bir rant yaratacaksınız. Bu çizgi bölücülüktür. İstanbul'a ihanet olduğunu düşündüğüm bu projeye karşıyım. Bu bir seçim propagandası, proje değil. Günün sonunda o kadar kişiselleşmiş ki, yüzde 70'i şahsileşmiş arazi üzerinde. Benim içim yanıyor. Kamu kaynağı ile ilgili soruşturma mı istiyorlar? Neredeydiniz? 'Eyy müfettiş', 'Eyy İçleri Bakanlığı' diye bağırmam mı lazım? Benim seçimimde rakibim İBB'nin araçlarıyla seçim kampanyası yaparken neredeydi kamu kaynağı? Acaba onun adı kamu kaymağı mı idi? Sayın Cumhurbaşkanı günde 5 miting yaptı İstanbul'da. Bunlar olduğunda kamu kaynağı neredeydi? Yasal haklarımı bu sürece imza atan kim varsa, sadece ifade vermekle kalmayıp, yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağımı belirtmek isterim.

 

Independent Türkçe, Fox TV

DAHA FAZLA HABER OKU