Mustafa Sarıgül, kuracağı siyasi partinin kurucu üyeleri ile buluştu

TDH Genel Sekreteri Hasan Aydın yeni partinin aralık ayı içinde kurulabileceğini söyledi

Fotoğraf: İHA

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül, kuracağı yeni siyasi partinin kurucu üyeleri ile ilk kez bir araya geldi. Ankara'da bir otelde gerçekleşen toplantıda kurulacak olan yeni partinin programı, tüzüğü ve yol haritası konusundaki çalışmalar değerlendirilip ele alındı.

TDH Lideri Mustafa Sarıgül toplantıda yaptığı açıklamada "Yepyeni bir program ve çarpıcı çözüm önerileri ile herkesi şaşırtacağız. Klişeleri ve kalıpları kıracağız. Partimiz sağ sol ayrımının duvarlarına mahkum olmayacak. Soğuk savaş döneminin kavramlarına meydan okuyacağız. Biz 83 milyonun partisi olacağız" dedi.

Sarıgül açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

Türkiye Değişim Hareketi şu veya bu partinin seçmenine değil, Türkiye sevdası ile tutuşan her bir vatandaşın gönlüne, desteğine ve gücüne taliptir. Biz başkasının sofrasından pay almaya gelmiyoruz. Biz, bu ülkenin tüm insanlarına zengin ve bereketli bir vatan sofrası kurmaya geliyoruz. Bu sofrada herkese yer olacaktır. Bu sofrada herkesin karnı doyacaktır. Tıpkı hayatımız boyunca yaptığımız gibi, lafa değil icraata geliyoruz.

Göreceksiniz ki, Türkiye Değişim Hareketi siyasetin gündemini değiştirecek, karamsarlığı ve korkuyu yıkacaktır. Bugün buradan memleketinize döndüğünüzde gördüğünüz herkese bu müjdeyi veriniz. Hayatımızı, kalbimizi ve gücümüzü kimsesizlerin emrine adadık. Kimsem yok diyenin kimsesi, derdim çok diyenin çaresi olacağız.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Partinin kuruluşu öne alındı

TDH Genel Sekreteri Hasan Aydın da kurulacak olan yeni parti hakkında bilgi verdi. 

Aydın, "35 ilimizin yöneticileri, ilçelerin üçte biri organize olmuş durumda, diğerlerini de daha kaliteli bir şekle sokmak için partimizin kuruluşunu bekliyoruz açıkçası. Biz ortaya çıktıkça ilgi giderek artıyor. Genel merkez binamız bugün aşağı, yukarı bitmek üzere. Ankara il binamız tamam. İstanbul il binamız tamam. İzmir il binamız tamam, il başkanları da burada. Bugün burada il başkanlarımız yok. İl başkanları toplantısını önümüzdeki cumartesi ya da ona yakın bir tarihte yapacağız" diye konuştu.

Yeni partinin kuruluş dilekçesini 4 Ocak'ta vermeyi düşündüklerini belirten Aydın şöyle devam etti:

Sayın Genel Başkanımızın o konudaki heyecanı, bize katmış olduğu enerji, toplumda almış olduğumuz ilgi bunu Aralık ayının içine çekmemize neden oldu. Bugünlerde gün sayıyoruz. Arkadaşlarla konuştuktan sona onu da bildireceğiz sizlere.

 

Cumhur İttifakı tartışması

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Mustafa Sarıgül'ün kuracağı partinin büyük bir olasılıkla AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı safında yer alacağını söylemişti. Tekin, atanan bazı isimlerin de iktidara yakın olduklarına dikkat çekmişti.

Sarıgül ise iddiayı "O tamamen palavra. Algı oluşturmaya yönelik bir söylem. Biz bu ittifaklara yönelik olarak kendimizi tanımlamıyoruz. Bu ittifakların zaten tanımı şu; tek başlarına hayatta kalamayanlar birbirlerine dayanarak ayakta kalıyorlar. Milletvekilleri genel başkanların milletvekilleri, halkın değil. Biz yüzümüzü halka döneceğiz" ifadeleriyle yalanlamıştı.

 

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU