Esnaftan "Neden maske takmıyorsun" diyen valiye: Piyasanın haline bak, gebermek istiyorum

Denizli Valisi Atik, şehirdeki Kovid-19 tedbirlerini denetledi. Atik’in esnafa yaptığı ziyaretler sırasında ortaya çıkan iki görüntü sosyal medyanın gündemine oturdu

Türkiye'nin 81 ilinde İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan kapsamlı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri denetimi dün Denizli'de de gerçekleştirildi.  Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in de katıldığı denetimlerde yaşanan iki görüntü sosyal medyada tepki çekti.

Denetimler sırasında maske takmayan bir esnaf ile karşılaşan Vali Atik, “Neden maske takmıyorsun” diye sordu. Esnaf valiye şöyle yanıt verdi:

Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı gün 15 lirayla kapattık, çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kar olsa ne olur?

Validen dönerciye: Kapatıyoruz

Denizli Valisi Atik’in esnafı ziyaretinde bir diğer görüntü de dönercide yansıdı. Burada Vali Atik, eldivensiz çalışan ve kendisini tanımayan bir dönerciye ceza kesme talimatı verdi ve ekibine “Kapatıyoruz” dedi.

 

 

Görüntüler sosyal medyada valinin dönercinin kendisini tanımadığı gerekçesiyle ceza kestirdiği yönünde yorumlandı.

Vali özür diledi

Gelen tepkilerin ardından bir açıklama yapan Vali Atik, özür diledi. Atik açıklamasında, "Gün boyu yapılmış olan denetimin getirmiş olduğu yorgunlukla işletme çalışanı ile yaşanan diyalogda şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü" dedi.

Valinin basın açıklamasındaki imla hataları sosyal medyada eleştirildi. Metin üç kere değiştirildi.

Soylu: Yerinde bir özür

Soylu da Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

Eldiven takmayan pastaneciyi uyarmıştı

Denizli Valisi Atik, geçen hafta da esnafa ziyaretlerde bulunmuştu. Bir pastaneye giren Atik, kendisini görünce eldiven takmaya çalışan esnafı "Eldiveni bizi görünce takıyorsunuz, sürekli takacaksınız" diyerek uyarmıştı.

 

Vali Atik, eldiven takmaları konusunda çalışanlara uyarıda bulunup, işyerinden ayrılmıştı.

 

İHA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU