Prof.Dr. Çilingiroğlu'ndan aşı iddiası: ABD'de Kovid-19 aşısı bulundu, güvenlik için biraz daha süre istediler

Kaliforniya Üniversitesi'nde görev yapan Prof.Dr. Çilingiroğlu, ABD'de koronavirüs aşısının bulunduğunu iddia etti. Çilingiroğlu, söz konusu aşının Kovid-19 geçirmiş kişinin ürettiğinden 10 kat fazla antikor ürettiğini öne sürdü

Fotoğraf: Twitter

ABD Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının bulunduğunu idda etti.

Sosyal medya hesabından video paylaşan Çilingiroğlu, paylaşımında "Covid aşısı bulundu merak etmeyin sadece yan etkilerini güvenliği ve ektea gözlemi için bir kaç hafta beklemek istediler çok yakında FDA onayı alıyor ve piyasada. Önce ABD tabiki" notunu düştü.

Aşının hazır olduğunu öne süren Çilingiroğlu, 2 aylık deneme süresi sonrası piyasaya sürüleceğini ifade etti.

Çilingiroğlu şunları kaydetti:

Aşıyla ilgili olarak herkes soru soruyor. Aşı normalde çıktı. Daha doğrusu bulundu. Aşının güvenli olmasını istedikleri için iki aylık bir süre daha istediler. En son aşı verilen kişilerde güvenli olduğunu anlamak için. Bu nedenle birkaç haftalık bir geçikme oldu. Bu 'Henüz aşı yok' anlamına gelmesin. Aşı var. Aşı, Kovid-19 geçirmiş kişiden 10 kat daha fazla antikor üretiyor. Virüse karşı etkili. Etkinliği genç insanlarda yüzde 60-70'lerde. Yaşlı insanlarda ise yüzde 50'ye kadar etkili. Yani Kovid-19 aşısı bulundu. Bizler ABD'de bilime önem verdiğimiz için ve gerçeklere önem verdiğimiz için elimizden geldiğince tabiki, Rusya'da olduğu gibi "Çocuğuma aşı yaptım, kayınvalideme aşı yaptım" diye piyasaya aşıları sürmüyoruz ya da yarım yamalak Faz-3 çalışması bitmeden sürmüyoruz. Açık ve net mesajım şudur. ABD'de Kovid-19 aşısı bulunmuştur. Herkes rahat etsin. Sadece birkaç hafta daha bekleniyor yan etkileri için. Dolayısıyla bu çok güzel bir haber.

DSÖ: İlk dozlar, 2021'in ortalarında kullanıma hazır olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Fadela Chaib, geçen ay yaptığı açıklamada, Kovid-19 için 191 aşı adayının olduğunu ve bunların 10'unun Faz 3 klinik denemelerinin devam ettiğini belirtmişti.

Chaib açıklamasında, "Güvenli ve etkili bir aşıya hala aylarca uzaktayız. İlk dozlar, 2021'in ortalarında kullanıma hazır olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Mehmet Çilingiroğlu kimdir?

ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi'nde İç Hastalıklar uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Türkiye'deki TV yayınlarına katılmıştı.

ABD sağlık sisteminin kötü durumda olduğunu, Türkiye sağlık sisteminin ise çok iyi olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete övgülerde bulunmuştu.

Geçen nisan ayında Habertürk'te Didem Arslan'ın programına da konuk olan Çilingiroğlu, program sırasında sözünün kesildiğini ve  az sürede konuşturulduğunu iddia ederek canlı yayını terketmişti.

Bunun üzerine Didem Arslan iddiaları yalanlayarak konukların konuştuğu süreleri açıklamış ve Çilingiroğlu için, "Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Türkiye'yi terk edip 27 yıldır ABD'de sırça köşkünde yaşıyor. Burada Prof. Cemil Taşçıoğlu gibi ondan 10 misli değerli hekimler şehit oluyor. ABD'den ders vermeye kalkmasın" ifadelerini kullanmıştı.

Çilingiroğlu ayrıca, katıldığı bir canlı yayında Koç Üniversitesi'nden kovulduğunu iddia etmişti.

Koç Üniversitesi ise söz konusu iddialara üzerine, Çilingiroğlu'nun kadrolu değil misafir öğretim üyesi olarak üniversitede görev yaptığını ve görev süresinin dolduğununun kendisine daha önce bildirildiğini açıklamıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU