Gazeteci - yazar Asım Gültekin hayatını kaybetti

Gültekin, Yalova’daki evinde kalp krizi geçirdi

Fotoğraf: Twitter

Gazeteci, yazar ve eğitmen Asım Gültekin geçirdiği kalp krizi sonucu 45 yaşında hayatını kaybetti.

Dil Evi Etimoloji Topluluğu Başkanı da olan Gültekin bugüne kadar birçok kültürel çalışmaya imza attı ve uzun yıllar Türkiye Dergiler Birliği'nin başkanlığını üstlendi. 

Evli ve 2 çocuk babası olan Gültekin, Karar gazetesinde yazılar kaleme alıyordu.

Gültekin, Yalova'daki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Yıldırım: Kaleminden dostluk, kardeşlik cümleleri dökülürdü

Eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Gültekin'in kaleminden dostluk ve kardeşlik cümleleri döküldüğünü belirterek, "Ebediyete irtihal eden gazeteci yazar Asım Gültekin’e Allah’tan rahmet diliyorum. Onun kaleminden dostluk, kardeşlik cümleleri dökülürdü. Ani ölümü, bizleri çok üzdü. Ailesi, yakınları ve sevenlerinin başı sağ olsun" mesajı paylaştı.

Altun: Güzel adamdı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Gültekin'in vefat haberini aldığını ve üzüldüğünü dile getirerek, "Güzel adamdı. Zor zamanlarda ağır yükler yüklenmiş, gerçek bir dava adamıydı. Buralıydı. Kültürümüzü sevdi, sevdirdi. Mekanı cennet olsun. Ailesinin, dostlarının ve talebelerinin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

Taşgetiren: İçimden bir tel koptu

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Twitter mesajında, Gültekin için, “İçimden bir tel koptu” ifadesini kullanarak, “İnna lillah dedim. Bizim Asım. Her yere canlılık taşıyan genç dost. "Dünya bu" mesajını verdi ve çağrıya uyup gitti rahmeti Rahmana. Kitap yoldaşındır kardeşim her zaman olduğu gibi. Kalplerde kalacaksın. Ailene dostlarına sabır diliyorum” dedi.

Yılın öğretmeni seçilmişti

Amasya'nın Taşova ilçesinde 1975'te dünyaya gelen Asım Gültekin, lise öğrenimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Gültekin, bugüne kadar birçok derginin yayın hayatına başlamasına öncülük etti.

Aralarında "Yörünge", "Yedi İklim", "Yeni Şafak", "Sağduyu", "Milli Gazete", "Vakit", "Şehrengiz", "Düş Çınarı", "Kırklar", "Gerçek Hayat", "Genç" ve "Yörünge"nin bulunduğu birçok yayında yazıları yayınlanan Asım Gültekin ayrıca yüzlerce seminer ve konferans verdi.

Farklı illerdeki okullarda edebiyat öğretmenliği de yapan Gültekin, 2008'de yılın öğretmeni seçilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU