Instagram, siber zorbalığa karşı yeni bir özellik getiriyor

Yeni özellikle birlikte yapay zeka, küfür ve hakaret içeren kelimeleri analiz ederek filtreleyebilecek

Fotoğraf: Instagram

Sosyal medya platformu Instagram, siber zorbalıkla mücadelede yeni bir özellik getirmeye hazırlanıyor.

Şirket, küfür, hakaret ve aşağılama içeren yorumlara karşı önlem almak için otomatik silme sistemini devreye sokacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Instagram’daki popüler hesapların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, gelen yorumların hakaret ve küfür içermesi olarak öne çıkıyor.

Gönderinin kalitesini düşüren ve içerik üreticinin keyfini kaçıran bu yorumlar artık Instagram'ın yapay zekası tarafından tespit edilip daha yayınlanmadan önce uyarılacak.

Instagram, yapay zeka destekli yorum kontrol sistemi sayesinde herhangi bir kullanıcı daha yorumunu yazdığı sırada kullandığı kelimeleri analiz edecek.

Eğer kullanıcı küfür, hakaret içerikli bir yorum yazdıysa, paylaşmadan önce karşısına "Bu yorumu paylaşmak istediğine emin misin?" benzeri bir uyarı çıkacak.

Yorum yapmak isteyen kullanıcının karşısında üç seçenek sunulacak. Kullanıcı, "Eminim" seçeneğine dokunarak Instagram filtresine takılan yorumunu paylaşmayı seçebilir, yorumunu Instagram topluluk kurallarına uyacak şekilde güncelleyebilir ya da yorum yazmaktan tamamen vazgeçebilir.

Eğer kullanıcı, Instagram’ın uyarısına rağmen küfür ya da hakaret içerikli yorumunu paylaşırsa Instagram, söz konusu yorumu yeniden incelemeye alacak.

Eğer yorum topluluk kurallarına aykırı bulunursa, Instagram söz konusu yoruma ya da yorum sahibi profile yaptırım uygulama hakkına sahip olacak.

Filtre uygulamasının yeni güncelleme ile birlikte gelmesi beklenirken, Türkiye'de tam olarak ne zaman devreye gireceği ise açıklanmadı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU