Almanya'dan Brüksel'e; İstanbul'dan Datça'ya: Hrant Dink ölümünün 12. yılında anılıyor

Hrant Dink aramızdan ayrılalı tam 12 yıl oldu. Suikastla ilgili dava süreci ise devam ediyor

19 Ocak 2007 yılında genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi'nin o zamanki ofisi önünde silahlı saldırıya uğrayan Hrant Dink'in ölümünün üzerinden 12 yıl geçti. Sivil toplum örgütleri, meslektaşları ve sevenleri bu yıl da Hrant Dink için onlarca farklı anma etkinliği düzenledi.

19 Ocak Cumartesi günü her yıl olduğu gibi Hrant Dink’in vurulduğu yerde Osmanbey’deki eski Agos gazetesi ofisinin önünde 15’te anma töreni yapılacak.

Diğer etkinlikler ise şöyle:

DurDe platformu bugün, Cezayir Toplantı Salonu’nda saat 19’da bir panel düzenliyor. ‘12 Yıl Oldu Hala Adalet Arıyoruz’ başlıklı panelin konuşmacıları Canan Coşkun, Melek Ulagay, Pakrat Estukyan, Roni Margulies, Şenol Karakaş.

Yarın Ankara’da AKADER’in düzenlediği bir anma etkinliği olacak. Saat 19'daki anma toplantısında konuşmacılar Mithat Sancar ve Pakrat Estukyan.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü ve Tarih Bölümü ev sahipliğinde her yıl düzenlenen Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı bu yıl Filistinli yazar, hukukçu ve insan hakları savunucusu Raja Shehadeh'i ağırlıyor.

Raja Shehadeh, ‘İnsan Hakları Ne Yapabilir? Ortak Dünyamızda Filistin’ başlıklı bir konuşma yapacak. Etkinlik yarın saat 15’te Albert Long Hall’da gerçekleşecek. 

Yine yarın DurDe ve Antikapitalistler platformları İzmir'de saat 19'da Hrant Dink konulu bir söyleşi düzenleyecek. 

Ermenice müziğin önemli isimlerinden Bartev Garyan da, 19 Ocak akşamı İstanbul’da bir konser verecek. ‘12. Yılında Hrant Dostlarıyla Buradayız Ahparig’ başlıklı konser ve anma gecesinde sahne alacak olan Garyan’a, alto saksafonda Sayat Daldal eşlik edecek.  

Almanya

Dink 19 Ocak Cumartesi günü Berlin’de Maxim Gorki Tiyatrosu’nda 17.00’den itibaren film, performans ve müzik gösterileriyle anılıyor.

Etkinliğe sanatçılar Sesede Terziyan, Mehmet Ateşçi ve François Regis eşlik ediyor.  Programda ayrıca Fethiye Çetin ile Karin Karakaşlı’nın konuşmaları, belgesel yapımcısı Nedim Hazar ile söyleşi, ‘Kırlangıcın Yuvası’ belgeselinin gösterimi ve Stepan Gantralyan -Olivia Noemi Peilert konseri de var. Gece ayrıca internetten canlı olarak yayınlanacak (https://www.youtube.com/watch?v=Pl4QKpSv2YU )

19 Ocak’ta yine Berlin’de ‘Türkülerim Hrant’a’ başlıklı bir etkinlik olacak. Saat 20.30’da başlayacak etkinlik Lorî - Wiener Straße 69 adresinde.

Hrant Dink 19 Ocak'ta Almanya Köln’de de anılacak. Alten Feuerwache, Melchiorstr. 3 adresinde 18.30’da düzenlenecek anmada Celal Başlangıç, Aslı Erdoğan, Mihran Dabag, Raffi Kantian ve Günter Seufert konuşmacı olarak yer alacak. Etkinlikte Collectif Medz Bazaar topluluğu da sahne alacak.

Datça

19 Ocak Cumartesi günü saat 15.00'de Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde ‘Kaybolmayın Çocuklar’ filminin gösterimi yapılacak. Etkinlikte Garabet Orunöz ile soyleşi ve Suna Sönmez-Cengiz Gül dinletisi  de yer alacak.

ABD

Dink için 20 Ocak’ta ABD Los Angeles’ta Winnetka semtinde İstanbullu Ermeniler Birliği’nin organizasyonunda bir etkinlik düzenlenecek. ‘Krikor-Aved Kürkçüoğlu Salonu’nda saat 18’de düzenlenecek etkinliğin moderatörlüğünü Edvin Minassian yapıyor. Etkinlikte Zakarya Mildanoğlu, Hayko Bağdat ve Garo Ghazarian konuşmacı olarak yer alacak. 

Brüksel

Brüksel’de AADB (Türkiye’den gelen Ermenilerin kurduğu Demokrat Ermeniler Derneği) 20 Ocak Pazar günü Hrant Dink’i anacak. Brüksel'deki St. Mary Magdalene Ermeni Kilisesi’nde  Hayr Zadik Avedikyan'ın başkanlığında yapılacak ayinden sonra Henri Michaux Meydanı'ndaki Khatchkar'a yürünecek ve Hrant Dink saygı duruşu ve dua ile anılacak. 

 

DAHA FAZLA HABER OKU