Rus Kilisesi'nin 300 yıllık hakimiyetini sona erdiren kararname

Ortodoks Kilisesi’ni bölen kararname, Fener Rum Patrikhanesi'nde Ukrayna Cumhurbaşkanı ve ailesinin katıldığı törenle Ukrayna Bağımsız Ortodoks Kilisesi Metropoliti'ne teslim edildi

Ukrayna Kilisesi'ni Moskova Patrikhanesi'nden ayıran kararname Metropolit Epifaniy'e teslim edildi. Rusya ile savaş halindeki Ukrayna’nın, Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlığını tanıyan kararnamenin teslimi için bugün Fener Rum Patrikhanesi’nde tören düzenlendi.

Erdoğan destek verdi

İmza törenine Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da ailesi ile birlikte katıldı. Ukrayna'da, Fener Rum Patrikhanesi'nin verdiği karar çerçevesinde Yeni Birleşik Bağımsız Ortodoks Kilisesi kurulmuştu.
Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlık talebine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da destek vermişti.

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Bağımsız Ukrayna Kilisesi’nin talebini kabul etmiş, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a bir mektup yazarak bağımsızlık kararnamesinin Ukrayna Metropoliti Epifaniy’e verilmemesini istemişti.

 

Mektuplar sonuç vermedi

İstanbul Ekümenik Patrikhanesi'nin Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığını tanıyacağını açıklaması üzerine patrikhane ile bağlarını koparan Rus Ortodoks Kilisesi'nin lideri Kirill bir de mektup yazmıştı.

Kirill, bağımsızlık kararnamesinin Epifaniy'e verilmesi durumunda Bartholomeos'un Ortodoks kiliselerinin birliğini sağlamaya hizmet etme olanağını "sonsuza dek kaybedeceğini” öne sürmüştü.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık kazanıyor olmasına karşı çıkan bir başka kilise de Polonya Ortodoks Kilisesi olmuştu. Kilisenin lideri Sawa, Bartholomeos'a bir protesto mektubu göndermişti.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi ile kilisenin metropoliti Epifaniy’i tanımadığını ilan etmişti. Sawa mektubunda, bu duruma bir çözüm bulmak için 14 bağımsız ortodoks kilisesinin liderini bir toplantıya çağırmıştı.

Moskova Patrikhanesi’nin 300 yıllık hakimiyeti sona erdi

Patrik Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık kazanıyor olmasını başarı olarak nitelemiş, yılbaşı ayininde "çabaların sonuç vermesinden ötürü çok mutlu olduğunu" söylemişti. Bartholomeos bu adımıyla birlikte, Rus Ortodoks Kilisesi'nin Ukrayna'da 300 yıldan fazladır devam eden hakimiyetini sona erdirmiş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko 2018 Nisan ayında Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olmayan iki Ortodoks kilisesinin resmen tanınma ve bağımsızlık talebinin yer aldığı bir çağrıyı imzalamıştı. 

Poroşenko "Sadece dini değil jeopolitik bir karar" demişti

Ukrayna Parlamentosu tarafından da onaylanan bu çağrı, İstanbul Ekümenik Patrikhanesi'ne gönderilmişti. Poroşenko, Rusya’dan bağımsızlığın "Sadece din konusunda değil, aynı zamanda jeopolitik açıdan da söz konusu olduğunu" söylemişti. 

İstanbul Ekümenik Patriği’nin bağımsızlık belgesini Metropolit Epifaniy'e teslim etmesi, Poroşenko için mart ayındaki devlet başkanlığı seçimi öncesinde önemli bir koz olarak değerlendiriliyor. Moskova Patrikhanesi, Ukrayna'da kontrolü altında bulunan kiliselerin birleşmesine karşı çıkıyor.

Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna'daki kiliselere bağımsızlık kararı verme yetkisinin bulunmadığını savunan Moskova Patrikhanesi, Ukrayna'daki kiliselerin bu süreçten sonra kağıt üzerinde bağımsızlık kazansa da uygulamada Fener Rum Patrikhanesi'nin kontrolünde olacağını iddia ediyor.

Moskova Patrikhanesi Fener Rum’la bağını kopardı

Rus basınında Moskova Patrikhanesi'ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nde görevli 90 din adamından sadece 2'sinin Kiev'de düzenlenen Birleşik Kilise Konseyi toplantısına katıldığı öne sürülüyor.

Fener Rum Patrikhanesi, ekim ayında Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin, Moskova'daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma yolundaki talebinin kabulünü kararlaştırmıştı.

Moskova Patrikhanesi ise Kiev kilisesinin bağımsızlık talebini kabul ettiği için Fener Rum Patrikhanesi'ne sert tepki göstermiş ve Fener Rum Patrikhanesi ile tüm ilişkilerini kesmişti.

DAHA FAZLA HABER OKU