UBER Türkiye'deki XL faaliyetlerini durdurma kararını neden şimdi aldı?

Şirket VIP taşımacılık yapmayacak, sarı ve turkuaz taksi hizmetlerine devam edecek. UBER sürücüleri sözcüsü kararla 21 bin kişinin işsiz kaldığını söyledi

Fotoğraf: AA

UberXL Türkiye'deki faaliyetlerini bugün itibariyle durdurma kararı aldı.

Uber’den gelen açıklamada, “UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza sarı taksi ve turkuaz taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz” ifadesi yer aldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye'deki XL hizmetini nisan ayı başında durdurma kararı alan ABD merkezli araç çağırma uygulaması Uber, kararını bugünden itibaren uygulamaya koyduğunu duyurdu.  

Dünya genelinde 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan Uber’den gelen açıklama şu şekilde: 

"Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz."

Konuyla ilgili Independent Türkçe'ye açıklama yapan Turizm Birlik ve Geliştirme Platformu'ndan, UBER sürücülerinin sözcüsü Vedat Kaya, sistemde 3 bin 600 şirket olduğunu ve kararla birlikte tümünün iflas ettiğini belirtti.

Vedat Kaya, "Uber'e bağlı çalışan araç sahibi ve şoförlerden oluşan 21 bin kişi bugün itibariyle işsiz kaldı. Uber sisteminde yer alan şirketlerin de bankalara 4 milyar lira borcu var" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde İstanbul'daki esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiği iftarda “Türkiye Cumhuriyeti'nde Uber diye bir şey yok. Bizde bitmiştir" demişti.

Kaya Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerinin alınan kararda etkisi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: 

"Tabii ki oldu. Türkiye'deki bir numara 'bu iş olmayacak' dedi. Biz de bunu zorlamanın ciddi sıkıntılara neden olacağını düşündük"

 

Independent Türkçe


 

DAHA FAZLA HABER OKU