Erbil'de diplomatik misyona saldırı hazırlığı iddiası: 12 PKK’lı tutuklandı

Erbil’de yabancı diplomatik misyona saldırmayı ve üyelerine suikast düzenlemeyi planladığı iddia edilen şüphelilere operasyon düzenlendi. 12 PKK’lının tutuklandığı açıklandı

Fotoğraf: AA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Erbil'deki bir yabancı diplomatik misyona saldırmayı ve üyelerine suikast düzenlemeyi planlayan PKK ile bağlantısı olan en az 12 şüphelinin tutuklandığını açıkladı.

IKBY Güvenlik Ajansı'ndan yapılan açıklamada, polis, güvenlik, istihbarat ve terörle mücadele yetkililerinin yakın koordinasyonu sayesinde, biri PKK tarafından düzenlenen olmak üzere planlı saldırıların ortaya çıkarıldığı ve önlendiği belirtildi.

Saldırı hazırlığındaki şüphelilerden bazılarının, Avrupa da dahil olmak üzere Irak dışında bulunan kişilerle bağlantıları olduğu belirtilen açıklamada, saldırıların hedefindekilerin bilgilendirildiği, IKBY'deki diplomatların ve yabancı iş insanlarının güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemlerin alındığı ifade edildi.

Açıklamada, PKK ile ilişkili şüphelilerin saldırı planlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

İlk olay, PKK ile bağlantısı olan en az 12 şüphelinin yanı sıra, Avrupa da dahil olmak üzere diğer ülkelerde bulunan bir dizi diğer ilgili kişileri içeriyor. Şüpheliler, Erbil'deki bir yabancı diplomatik misyona saldırmayı, bu yabancı misyonun üyelerine suikast düzenlemeyi ve IKBY'de faaliyet gösteren o ülkenin özel şirketlerine saldırılar düzenlemeyi planladılar. Asayiş güçlerinin söz konusu grubu 4 aydan fazla takibi sonucu birçok kişinin can güvenliği sağlanarak birçok şüpheli yakalanmıştır. Bu kişilerden ikisi Suriye vatandaşıdır

Açıklamada, ikinci operasyonda ise IKBY'deki bir valiye suikast planlayan 8 Irak vatandaşının tutuklandığı belirtildi.

Operasyonlar sırasında ayrıca 7 Irak vatandaşının da tutuklandığı, bu kişilerin IKBY istihbaratı ve askeri servisleri hakkında bilgi toplamak için kurulan bir ağın parçası olduğu ve PKK ile de bilgi paylaşımı yaptığı kaydedildi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU