Beşiktaş Başkanı Çebi: Çok tasarruflu bir transfer dönemi geçirdik, kimseye bonservis bedeli ödemedik

Çebi, kulübün ekonomik durumu, kadro dışı kalan oyuncular, Şenol Güneş, Abdullah Avcı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu

Ahmet Nur Çebi / Fotoğraf: AA

Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş'ın başkanı Ahmet Nur Çebi, yeni transferlerin tanıtım toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ekonomik sıkıntıları inkar etmediklerini belirten Çebi, "Kiralama konusunda sadece bir futbolcuya 200-300 bin euro verdik. Transferde kimseye bonservis bedeli ödemedik. Çok tasarruflu bir transfer dönemi geçirdiğimizi söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Yapılan transferlerle ilgili eleştirilerin çok çabuk başladığını dile getiren Çebi, şöyle konuştu:

Yapılmayan transferler eleştirildi, arkasında kimlerin olduğu malumdur. Baskı altında hissetmeden, Beşiktaş'ın menfaatleri doğrultusunda, hocamızın ve izleme ekibin içinde olduğu bir süreçte transferleri yaptık. Başarılı bir transfer dönemi geçirdik. Teknik anlamda da başarılı olduğumuzu göreceksiniz.

Kadro dışı kalan futbolcuların durumu

Kadro dışı kalan Jeremain Lens, Douglas ve Nicolas Isimat-Mirin'in durumunu değerlendiren Çebi, şunları söyledi:

Kadro dışı kalanlar teknik kararlardan ibarettir. Kadro dışı kalanlardan biri Douglas, bir yıldır sakat ve PAOK maçında da sakatlığının geçtiğini düşünmemize rağmen kendisini iyi hissetmediğini söyleyerek oynamamıştır. 

Mirin, geçen sene yurt dışından geldiği günden beri oynuyor. Ücretinin neredeyse dörtte birini dışarıdaki kulüp ödüyor, geri kalanı ise biz ödüyoruz. Kendisinden faydalanamayacağımızı düşünerek kadro dışı bıraktık. 

Lens ise hareketlenmesi gerektiğini düşünmemize rağmen bu saate kadar bunu başaramamıştır. Vereceği katkılar söz konusu olursa, değerlendireceğiz. 

Tyler Boyd'u umut ediyorum ocak ayında takımda göreceğiz. Altyapıyla çalışıyor.

"Hocanın istediklerini de onayladıklarını da aldık"

Teknik direktör Sergen Yalçın'ın transferler konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çebi, şunları kaydetti:

Transfer tek kişi tarafından yapılmaz, ekip işidir. Bir ekipte herkesin aynı fikirde olması mümkün değil. Hocanın istediklerini, onayladıklarını da aldık. Onaylamadığı şeklinde elimizde bir futbolcu olduğunu sanmıyorum.

Çebi, genç oyuncuların Aytemiz Alanyaspor'a verilmesiyle ilgili eleştirileri ise şöyle yanıtladı:

Belirli takımlarda kiraya verdiğimiz 17'ye yakın futbolcu var. Alanyaspor'da da iki oyuncumuz bulunuyor. Tapularını kimseye vermedik. İki yıl bu takımda oynayacaklar. Bu çocuklarla kontratımız minimum beş yıldır.

Başkan Çebi, Dorukhan Toköz'ün takımda kalıp kalmayacağı yönündeki soruya, "Dorukhan, Beşiktaş'ta kalmak istediği takdirde kontrat imzalayacaktır. İstemediği takdirde Allah yolunu açık etsin" cevabını verdi.

"Şenol hocanın Beşiktaş'tan gitmesi için çok uğraştılar"

Beşiktaş'ın eski teknik direktörlerinden Şenol Güneş'in milli takımda başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini hatırlatan Çebi, şu değerlendirmeyi yaptı:

Şenol hoca keşke Beşiktaş'tan gitmeseydi. Bunu acı acı itiraf ediyorum. Ama gitmesi için çok uğraştılar. Gitmek istemediği halde aşırı baskılar sonucunda Beşiktaş'ımızdan ayrılmıştır. Milli takımımızı ayakta tutuyor, güneşli günlere hazırlıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Abdullah hocamıza ayrıldığı günden itibaren ödeme yapmadık"

Çebi, geçen sezon yollarını ayırdıkları teknik direktör Abdullah Avcı ile görüşmelerin sürdüğünü ve çözüm bulmak için çabaladıklarını dile getirdi.

Avcı'nın 3 yıllık bir kontratının bulunduğunu söyleyen Çebi, Avcı'ya ayrıldığı günden itibaren ödeme yapmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

Bu kontratta yazılı olan vecibeler var. Abdullah hocamıza ayrıldığı günden itibaren ödeme yapmadık, uzlaşmaya çalışıyoruz. Araya dostlar, hatırlı insanlar girdi. Avukatının yaptığı açıklama manidardır. Bu talepler Avcı'dan gelirse değerlendirebilirim ama avukatını muhatap almak istemiyorum. Avcı, açıklama yapabilecek kadar yürekli ve güçlüdür. Hocayla görüşmeleri yaptığımda maalesef, 'Ben para konularını sizinle konuşmak istemiyorum, avukatımla görüşün' demiştir. Haklarından vazgeçtiğini de duymadım.

"Geçmiş yönetimden hesap sorma iddiasıyla gelmedik"

Geçmiş dönemlerin incelenmesi konusunun sürdüğünü kaydeden Çebi, pandemi döneminin bu incelemenin sonuçlarını geciktirdiğini aktardı.

Bu incelemeleri Beşiktaş'ın parasıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Çebi, "Kendi paramla bunu ödeseydim, yanlış anlaşılırdı. İncelemelere de çok müdahil olmak istemiyorum. O işin içinde ben de varım. Korkmuyorum, hesabını vermeye hazırım. Varsa da hesabımı veririm" şeklinde konuştu.

Geçmiş yönetimden hesap hesap sorma iddiasıyla gelmediklerini anlatan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Camiamız inceleme yapılmasını ve bir yanlışlık varsa bunu ortaya koymamızı istedi. Birilerinin ihraç edilmesi gibi konular gündeme getiriliyor. Mağdur yaratmak için senaryo üretiliyor. Gündemimizde böyle bir şey yok, bunlar genel kurulun vereceği kararlardır. 

Bankalar Birliği ile yeni bir yapılandırmanın söz konusu olup olmadığı sorusuna ise Çebi, "Sürekli yeni anlaşmalar yapıyoruz. Her gün sil baştan bir şeyler yapıyoruz. Bankasız yaşamak bakalım Beşiktaş'a ne zaman nasip olacak? Bir yapılandırmadır gidiyor. Ceket teslim edilmiş biz geri almaya çalışıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU