Bakan Koca: İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde artış var

Ülkedeki salgının durumuna ilişkin bilgi veren Koca, "Birkaç haftadır ülke genelinde belirgin bir düşüş yaşadık. Ancak bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış var" dedi

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum programları kapsamında ziyaret ettiği valilikte ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erzurum Şehir Hastanesinin pandemide bölgenin yükünü aldığını ifade eden Koca, "Koronavirüs salgınına karşı 7 aydır gecesiz gündüzsüz bir mücadele veriyoruz. Güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve fedakar sağlık çalışanlarımız, güçlü kamu kaynaklarımız sayesinde dünyadaki birçok ülkenin aksine bu felakete karşı direncimizi koruduk" dedi.
 

Fahrettin Koca AA
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum programları kapsamında ziyaret ettiği valilikte gazetecilere açıklamalarda bulundu / Fotoğraf: AA


En gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi kapasitelerinin ve üretimin yeterli gelmediğine vurgu yapan Koca şunları kaydetti:

Oysa bizler ilk günden beri yerli üreticilerimizle maskeden koruyucu malzemeye, ilaçtan solunum cihazına kadar her türlü tedariğimizi kendimiz sağlayabildik. Ülke içinde ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi 150 den fazla ülkeye bu sıkıntılı günlerde yardım eli uzattık. Sağlık sistemimiz başarılı bir sınav verdi.

"İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış var"

Salgının ülke genelindeki durumuna ilişkin de bilgiler veren Koca şunları kaydetti:

Mart ayından beri sürdürdüğümüz mücadelede son bir ayda salgını önemli oranda baskıladığımızı söyleyebilirim. Birkaç haftadır ülke genelinde belirgin bir düşüş yaşadık. Ancak bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz. Özellikle son 4-5 hafta zaman diliminde belirgin bir azalışı ama bir haftadan bu yana da artan ve birçok ilimizde de gözlemlediğimiz başta İstanbul ve Bursa olmak üzere bir artış eğilimi içinde olduğumuzu söyleyebilirim.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU