Bahçeli: Ermenistan zalimdir, canidir, döktüğü kanda boğulmalı; Nahçivan Azerbaycan Cumhuriyeti'ne katılmalı

MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter'dan açıklama yaparak Azerbaycan'a saldıran Ermenistan'a tepki gösterdi. Bahçeli, Naçivan'ın Azerbaycan'a katılması gerektiği görüşünde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli / Fotoğraf: AA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara ilişkin açıklama yaptı.

MHP lider Bahçeli, Twitter hesabından Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'a katılması gerektiğini belirtti. 

''Alçakça, insanlık suçu, uluslararası hukukun ihlali''

Ermenistan'ın, Gence'ye yönelik saldırısını ''alçakça'' olarak nitelendiren Bahçeli, bunun bir ''insanlık suçu'' ve ''uluslararası hukukun açıkça ihlal ve inkarı'' olduğunu söyleyerek, ''Ermenistan devleti bir kez daha zulüm saçan yüzünü göstermiştir'' ifadelerini kullandı.

 

''Ermenistan döktüğü kanda boğulmalıdır''

Fuzuli, Ağdam ve Terter'in Ermenistan tarafından topçu ve roket atışlarıyla bombalandığını hatırlatan Bahçeli şunları yazdı:

Ermeni çeteleri Azerbaycan karşısında sıkıştıkça, çatışma alanlarını sivil yerleşim yerlerine genişletmektedir. Katliamcı Ermeni zihniyeti geçmişte ne yapmışsa bugün de aynısını hunhar şekilde tekrarlamaktadır. Ermenistan zalimdir, canidir, döktüğü kanda boğulmalıdır.

Güney Kafkasya'da barış ve istikrarın yegane muhalifi Ermenistan'dır. Artık uluslararası toplum sivillere yönelik kanlı ve aşağılık saldırılara duyarsız kalmamalıdır. Bu vesileyle şehit olan soydaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı soydaşlarımıza da şifalar diyorum.

Unutulmasın ki, Dağlık Karabağ Türk'tür, Azerbaycan Türklüğün öz yurdu, vazgeçilmez hakkıdır. Bu hakkın, hak sahibiyle buluşması can pahasına da olsa sağlanmalıdır. Katil ve terör devleti olan Ermenistan'ı nefretle lanetliyorum. Yılanın başının mutlaka ezileceğine inanıyorum.

Nahçivan vurgusu

MHP lideri, Nahçivan Özerk Cumhuriyeti'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ne katılmasının "şart", "tarihi zorunluluk", "çok acil bir ihtiyaçtır" ve "hayat memat konusu" olduğunu vurguladı.

''Söz konusu birleşme sonucunda tek ses, tek nefes, tek yürek halinde zalime ve düşmana karşı mücadele edilecektir. Böylelikle Azerbaycan'ın haklı, hukuki, meşru ve beka mücadelesi daha da güç ve derinlik kazanacaktır'' diyen Bahçeli, ''Ayrımız gayrımız yoktur, uzağımız yakınımız yoktur, iki devlet tek milletiz, aynı damarda akan kan, aynı tende atan canız. Biriz, beraberiz, Türkiye ile Azerbaycan'ız. Ve hep birlikte büyük Türk milletiyiz'' ifdelerini kullandı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU