Anadolu Efes'in yıldız oyuncusu iddialı konuştu: Shane Larkin'in en iyi halini görmediniz, onu göstermek için sabırsızlıkla bekliyorum

Anadolu Efes'in yıldız oyuncusu Shane Larkin, NBA'de oynamak istediğini belirterek, performansıyla ilgili, "Gördüklerinizi unutun, bu sene çok daha fazlasını göreceksiniz" dedi

Shane Larkin / Fotoğraf: AA

Anadolu Efes Basketbol Takımı'nın Türk vatandaşlığına geçen oyuncusu Shane Larkin, "medya buluşmaları" organizasyonu kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Son 2 sezondur ağrılarla oynadığını, pandemi sürecini tedavi ve rehabilitasyonla geçirdiğini anlatan Larkin, şu ifadeleri kullandı:

Son yıllarda o ağrılarla oynadım ama kulübüm sakatlığım ve ağrım olmadan bana sahaya çıkma şansı verdi. Bugüne kadar ortaya koyduğum performansın üstünde bir performans sergileyeceğim. Larkin'in daha en iyi halini, en iyi formunu görmediniz. Onu göstermek için sabırsızlıkla bekliyorum.

"NBA'de oynama hedefim var"

Shane Larkin, Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) oynama hedefi olduğunu ve NBA'den bazı teklifler aldığını ancak transferinin gerçekleşmediğini vurgulayan Larkin, şöyle konuştu:

Şu anda Anadolu Efes'te devam ediyorum. THY Avrupa Ligi şampiyonluğuna odaklanmış durumdayız. 27 yaşındayım, önümde daha zaman var basketbol oynamak için ve NBA'de oynama durumum olacaktır. Son dönemin en iyi performansını sergileyip sergilemediğime ben karar veremem. Şampiyonlukla taçlandırsak ve elimde gösterebileceğim bir ödül olsaydı o zaman söyleyebilirdim. Ben her geçen gün üzerine koyarak daha iyi olmaya devam etmeye çalışıyorum. Çabukluk, hızlılık ve atletiklik noktasında tam anlamıyla performansımı sergilediğimi düşünmüyorum. Geçen sene ortaya koyduğum performans yüzde 85 diyebilirim. Yeni tedavimle yüzde yüze çıkacağıma inanıyorum. O zaman nasıl bir performans ortaya koyacağımı düşünmek beni bile heyecanlandırıyor. Bu sene geçtiğimiz sene gördüklerinizi unutun, bu sene çok daha fazlasını göreceksiniz.

"Favori olduğumuzu düşünüyorum"

THY Avrupa Ligi'nde yeniden favori olduklarını ileri süren Larkin, geçen sezonun tamamlanmasını çok istediklerini ama insan hayatının daha önemli olduğunu belirterek, şunları aktardı:

Hem ligde hem THY Avrupa Ligi'nde en önemli favoriydik ve şampiyonluğa ulaşma şansımız çok yüksekti. Çok büyük bir tatsızlık oldu. Bir taraftan da bu durumla barışmak durumundaydık çünkü söz konusu olan hayatlardı ve bu çok daha önemli bir durum. Sezon devam etse, bir oyuncu ya da ailesinin başına bir şey gelseydi o çok daha üzücü bir durum olurdu. Bu konuda doğru kararın alındığını düşünüyorum. Neden geçen seneki başarımızı yakalayamayalım. THY Avrupa Ligi'nde çok önemli takımlar var ama Real Madrid dışında bizim kadar uzun süredir birlikte oynayan başka bir takım yok. O aile birlikteliğini yine yaşatırsak ben yine en önemli favorilerden biri olduğumuzu söylemek isterim.

 

Ergin Ataman  (5).jpg
Ergin Ataman / Fotoğraf: AA

 

"Ataman, NBA'de antrenörlük yapabilir"

Shane Larkin, Ergin Ataman'ın NBA'de başantrenörlük yapıp yapamayacağına ilişkin bir soruya ise şu yanıtı verdi:

Ergin Ataman'ın halihazırda NBA stili bir başantrenörlük yaptığını da Anadolu Efes'in NBA takımı tarzı olduğunu da söyleyebilirim. NBA kalitesinde oyuncuları barındıran bir kadromuz var. Ergin Ataman'ın, oyuncularını özgür bırakan bir antrenörlük tarzı var. Onlarla nefes alıp, nefes veriyor. Onlarla birlikte yaşıyor ve gerekirse onlarla ölüyor. Son derece takdir edilesi bir başantrenör. O olmasaydı son 2 sezondur elde ettiğimiz başarıyı yakalayamazdık. Kendisi NBA'de antrenörlük yapabilecek bir isim ama tabii ki hayatın neler getirebileceği bazen belli olmuyor. Belki de önümüzdeki dönemde böyle bir durum söz konusu olabilir.

 

Shane Larkin - AA1.jpg
Shane Larkin, Türk vatandaşlığına geçerek A Milli Erkek Basketbol Takımı'nda oynama kararı almıştı / Fotoğraf: AA

 

"George Floyd'un öldürülmesi son derece üzücü, ABD'de bu, her gün yaşanan bir durum"

Taraftar desteğine her zaman ihtiyaç duyduklarını ve onların yerini almasını sabırsızlıkla beklediklerini anlatan Larkin, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ABD'de yaşanan protestolara ilişkin soruya şu cevabı verdi:

Son derece üzücü bir durum, çok fazla yanlış şey yapıldı. ABD'de bu, her gün yaşanan bir durum. Bu işin içinden nasıl çıkabiliriz, bu sorunun yanıtını bilemiyorum ama hep birlikte kafa kafaya vermeli ve bunu düzeltmeyi düşünmeliyiz. Bireysel olarak ben bu konuda ne yapabilirim diye düşünülmesi lazım diye düşünüyorum. Bu yaklaşımda olursak bunlar geride bırakılabilir. İnsanların renklerinden dolayı şiddet ya da baskıya uğramalarına son verebiliriz. Eşitliğin son derece önemli bir kavram olarak ortaya çıkması gerektiğine inanıyorum.

Larkin, milli takım formasını giymeyi sabırsızlıkla beklediğini ve milli takım formasıyla başarılı olmak için elinden geleni yapacağını belirterek sözlerini tamamladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU