Yurt dışındaki "Salgın bitene kadar Türkiye'de tercih ettiğin üniversitede oku" sloganlı tanıtımlara YÖK'ten yalanlama: Kurumumuz nezdinde geçerliliği ve bağlayıcılığı yok

Üniversite kaydı için lise diplomasının yeterli olduğu Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) yetkilileri, salgın süresince Türkiye'de eğitim alınabileceğini savunmuştu. Söz konusu iddiaya Yükseköğretim Kurumu'ndan (YÖK) yanıt gecikmedi

Okulun Yeditepe Üniversitesi ile de anlaşması bulunmuyor / Fotoğraf: AA

Geçen haftalarda, öğrencilere lise diplomasıyla hukuk fakültesi kaydı imkanı sunduğu ve mezuniyet sonrası Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından diplomanın denkliğinin alındığı iddialarıyla gündeme gelen Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU), bir kez daha eleştiri oklarının hedefinde. 

Üniversite kaydı için sınav şartı aramadıklarını ve lise diplomasının yeterli olduğunu belirten IBU yetkilileri, öğrencilerinin salgın süresince Türkiye'deki pek çok üniversitede eğitim alabileceğini de savundu.

IBU'nun internet sitesinden yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

Değerli öğrencilerimiz,

Gerek Uluslararası Balkan Üniversitesi, gerek Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurum ve kuruluşları, yaşanan küresel pandemi sürecini göz önünde bulundurarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimize 'Öğrenci Değişim Programı' kapsamında 2020/2021 Akademik Yılında Türkiye'de bulunan ve üniversitemizle işbirliğinde olan üniversitelerde okuma imkanı sunacaktır.

 

 

YÖK: Bu paylaşımları yapan kurum ve şirketler hakkında gerekli yasal işlem ayrıca yapılacaktır

İBU ve benzeri üniversitelerin Türkiye'deki üniversitelerle anlaşmaları olduğunu öne sürmesi, YÖK'ün tepkisini çekti.

Sosyal medyada yayılan birtakım ilanların ardından "Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen ilgililerin dikkatine" başlıklı bir mesaj yayınlandı. 

YÖK'ün mesajında şu ifadelere yer verildi:

… Bu kurum ve şirketlerce; yurt dışındaki herhangi bir kurumda yükseköğrenim görülmesinin ardından Kurulumuza başvuran kişilere doğrudan denklik verileceği, yurt dışında Türkçe öğrenim görülebileceği, Türkiye'deki Üniversitelerimizle anlaşmalarının bulunduğu ve pandemi süresince eğitimlerini anlaşma yaptıkları bu üniversitelerde alacakları gibi duyurusu yapılan hususların Kurulumuz nezdinde herhangi bir geçerliği ve yasal bağlayıcılığı bulunmamakta olup bu paylaşımları yapan kurum ve şirketler hakkında gerekli yasal işlem ayrıca yapılacaktır.

 

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde"

Üniversitenin tanıtımlarında Cumhurbaşkanlığı forsu ve YÖK logosu kullanması da ayrı bir eleştiri konusu.

"Sosyal medyada yer alan haberlere itibar etmeyin"

YÖK daha önceki yıllarda yaptığı açıklamalarda, yükseköğrenim görmek için yurt dışına çıkan vatandaşların kendilerinden söz konusu okul tanıma bilgisini almaları ve mezuniyetleri sonrasında denklik ile ilgili mağduriyet yaşamamaları için asılsız ilanlara ve sosyal medyada yer alan haberlere itibar etmemeleri uyarısını yapmıştı. 

"Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği"nde yer alan hükümleri ile kurulun resmî genel ağ sayfasında duyurulan hususların esas alınmasının şart olduğu vurgulanmıştı. 


 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU