CHP’li Özel: Ne TTB ne de siyasi partiler, bu hedef gösteren ağızlar kapatılsın

CHP Grup Başkanvekili Özel, ABD’nin Sevilla haritası hakkında yaptığı açıklama için “'olumlu' karşılıyoruz ama bugüne kadar ki tüm tutumlarını da olumsuz karşılıyoruz” dedi. Özel, MHP’nin TTB hakkındaki açıklamalarını da sert sözlerle eleştirdi

CHP Grup Başkenvekili Özgür Özel /Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin rutin olarak nöbetçi grup başkanvekili tarafından Ankara’da düzenlenen gündem toplantısını bu kez İstanbul’da yaptı.

İl merkezinde basının karşısına çıkan Özel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allah'tan rahmet, hastalara da şifa dileyerek başladığı konuşmasında "Toplumun tüm kesimleri sağlık çalışanlarına destek için yarış halindeydiler. Haklarının ödenemeyeceği ifade ediliyordu. Türkiye'de sağlık çalışanlarına destek sürerken, ne olduysa oldu sağlık bürokrasisi, özellikle siyaset ve siyasi liderlerin bu konudaki tavırlarında bir başkalaşım ortaya çıkmaya başladı.” İfadelerini kulandı.

 “Her gün yeni bir sağlık çalışanına şiddet vakasıyla irkiliyoruz” diyen Özel Ankara’da sağlık çalışanlarına karşı gerçekleşen saldırı için “Hepimiz sosyal medyadan korkarak ve bir sonraki adım ne olacak, o kapı açılırsa ne olacak, o kapının önünde neler oluyor kaygılarıyla izledik" şeklinde konuştu.

 

AW120540_01.jpg
Özel'in gündeminde, Keçiören Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına yönelik düzenlenen saldırı da vardı. Fotoğraf: İHA

 

“Yaşananlar gösteriyor ki TTB haklıymış”

Mecliste kabul edilen sağlıkta şiddet yasasınının yeterli olmadığını savunan Özel, şunları söyledi:

‘Dostlar alış verişte görsün.' diye bir madde getirdiler. O günden bu güne yaşananlar gösteriyor ki TTB haklıymış. Talep haklıymış, şiddet devam ediyor. Meclis açıldığında TTB'yi, diğer sağlık örgütlerini dinleyerek doğru bir düzenlemenin yapılması şarttır. Mecliste grubu bulunan siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Tabii dünkü fiziksel şiddeti, geçtiğimiz günlerde başlatıp kurumsal olarak sürdürdükleri MHP liderinin ve temsilcilerinin sağlık çalışanları üzerinde uyguladığı psikolojik şiddetten de bağımsız görmüyoruz. TTB'yi dışarıdan birileri seçiyor gibi gösterip terörize edenler bu tablodan mutlular mı, bunu sormak lazım. TTB ayrı, sağlık çalışanları ayrı demek toplumdan gelen baskıya mazeret üretmek demek.

“Sussunlar bir kenarda dursunlar doktorlar üzerine düşeni yapıyor”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TTB çıkışı hakkında değerlendirmede bulunan Özel, MHP sözcülerinin sosyal medya hesaplarında "TTB kapatılsın" dediklerini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşlarımız da sağlık çalışanları da bu tavrı görsün. Ne TTB kapatılsın ne de herhangi bir siyasi parti kapatılsın. Artık bu hedef gösteren ağızlar kapatılsın. Bunun devamında Rutkay Aziz gibi bir değer, sanatçı onur ödülüne layık görülmüş, herkesin alkışlaması lazım. O da ödülünü almış, sağlık emekçilerine ve TTB'ye hediye etmiş. Ne kadar güzel bir şey. Rutkay Aziz'in bu büyüklüğü karşısında MHP'nin ismi anmaya değmeyecek bir sözcüsü, ağzından çıkanı kulağı duymamış onur ödülünü de layık görmemiş, atıfa da karşı çıkıp 'TTB kapatılsın.' diyor. Sussunlar bir kenarda dursunlar zaten doktorlar üzerine düşeni yapıyor.

Helikopterden atıldı iddiası meclise getirilecek

Van Çatak'ta bir kişinin helikopterden atıldığı iddialarına değinin Grup Başkanvekili, Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk devleti olduğunu, bu meselenin açıklığa kavuşturulması gerektiğini, konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını, bu tür meselelere tavizlerinin olmadığını kaydetti.

 

thumbs_b_c_75ad13012a13a4eff73b9e85f19e85c0.jpg
Fotoğraf: AA

 

“Fransa’nın bu sularda ne işi var”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Doğu Akdeniz'le ilgili ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin "Sevilla haritası" açıklamasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Bu açıklamaya olumlu yaklaşıyoruz. Doğru bir cevap vermiştir. Buradaki sıkıntı şudur; Ankara'daki büyükelçi, Ankara'yı ve Türkiye'yi teskin etmekte, acaba Amerika'dakiler bildiğini okumakta mıdır, ona bakmak lazım. Fransa'nın hiç işi olmadığı sularda ne işi var? Amerika'nın 10 bin kilometre öteye gelmiş, burada Yunanistan'la tatbikat yapmakta, askeri anlaşmalar imzalamakta, Türkiye'yi eleştiren açıklamalarda bulunmakta, ne çıkarları var anlayabilmiş değiliz. Trump ile Erdoğan arası sözde bu kadar iyiyken, Türkiye-ABD ilişkileri en parlak dönemlerini yaşıyorken, geçtiğimiz haftalarda Amerika'nın Türkiye'ye yaşattıkları müttefikliğe sığmaz. Bu açıklamanın Amerika'nın kalıcı görüşü olmasını temenni ederiz. Türkiye'nin egemenliği ve karasularıyla ilgili Yunanistan'ın ortaya koyduğu aşırı talepkar, şımarık yaklaşımlar ve Sevilla haritalarını zaten bizler kabul etmiyoruz. Amerikan Büyükelçisi'nin meseleyle ilgili yaptığı açıklamayı, bu açıklamayla sınırlı tutmak açısından 'olumlu' karşılıyoruz ama bugüne kadar ki tüm tutumlarını da olumsuz karşılıyoruz.

"Birileri söylüyor diye HDP'yi ittifak ortağımız ilan edecek değiliz"

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın açıklamalarının hatırlatılarak, CHP ile HDP'nin ittifak yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Özel, CHP'nin yaptığı ittifakın Millet İttifakı olduğunu, İstanbul'da ise bunun İstanbul İttifakı'na dönüştüğünü ifade etti.

CHP'nin baraj sorunu olmayan iki partiden birisi olduğunu dile getiren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

İttifak barajı aşmak için gerekiyor. Burada CHP'nin bugünden yarına 'Bizim bir ittifaka ihtiyacımız var, yok.' deme gibi bir durumu yok ancak CHP'nin ittifakı geçen seçimlerde Millet İttifakı'ydı. O ittifak ortaklarımızla ilişkilerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. HDP'yi, 6 milyonun üzerinde aldığı oyla Meclis'e milletin yolladığı meşru bir partisi olarak görüyoruz. Diğer siyasi partilerle ilişkilenmemizin dışında bir ilişkilenmemiz yok. Birileri istiyor diye HDP'yi şeytanlaştırıyor değiliz. Birileri söylüyor diye HDP'yi ittifak ortağımız ilan edecek değiliz. Mithat hocanın değerlendirmeleri de... Elbette bir siyasi parti yapılacak seçimlerde iktidara gelmek ister. Biz de CHP olarak iktidara gelmek istiyoruz. Türkiye'yle ilgili umudu, hayali olan herkesin bu iradeyi ortaya koyması kadar doğal bir şey yoktur.

Özel, EBA TV'nin çöktüğü iddialarına ilişkin ise Türkiye'deki öğrenci sayısının belli olduğunu kaydederek, bu öğrencilerin tamamı için hazırlık yapılmadıysa Milli Eğitim Bakanı'nın görevini doğru yapmadığını ileri sürdü.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU