Erdoğan'dan Yunanistan'daki gazetenin manşeti hakkında suç duyurusu

Erdoğan'a hakaret içeren manşet hakkında Yunanistan'dan gazeteye özür çağrısı gelmişti

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları, müvekkilleriyle ilgili hakaret içeren manşet atan Yunan gazetesinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak kullanılan ifadeler, dramatik bir ahlaki çöküntünün en çirkin tezahürlerinden biridir. Yunan kamuoyunun sessizliğine bakılırsa bu ahlaki çöküntünün marjinal kesimlerle sınırlı olmadığı anlaşılmaktadır. Küfür, söyleyecek sözü olmayanların veya söyleyecek sözü olmakla birlikte münasip bir dille söyleme becerisinden yoksun olanların dilidir. Küfür, muhatabı için değil, söyleyeni için büyük bir utanç ve aşağılık bir eylemdir. Bu aşağılık eylemin hedefi, sadece Cumhurbaşkanımızın şahsı değildir. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın Doğu Akdeniz'de ve Adalar Denizi'nde kararlı bir şekilde savunduğu mlletimizin yüksek menfaatleridir.

Dilekçede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS’in) ifade özgürlüğünü koruma altına alan 10. maddesine de vurgu yapılırken, “ifade özgürlüğü, sınırsız bir hak niteliği taşımamakta olup Sözleşme'nin 10. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen amaçlarla sınırlandırılabilecektir. Bu durum, ifade özgürlüğünün mutlak bir hak niteliği taşımadığını ve sayılan durumların varlığı halinde hakka müdahale imkanı verildiğini göstermektedir. Demokratik toplumdaki önemine rağmen ifade özgürlüğü, mutlak nitelikte olmayıp bazı sınırlamalara tabidir” denildi. 

Ne olmuştu?

Yunanistan merkezli Dimokratia gazetesinin 18 Eylül 2020 tarihli nüshasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ağır hakaret içeren bir manşetle çıkmıştı.

Gazetenin başlığına birçok Türk siyasetçi sert tepki göstermişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dimokratia'nın attığı başlığı "alçakça" olarak nitelendirerek Yunanistan büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını ifade etmişti.

Konuyla ilgili Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da "Saldırgan dil kullanımı ülkemizin siyasi kültürüne aykırıdır ve ancak kınanabilir" demişti. "Yunanistan'da ifade ve basın özgürlüğü koruma altındadır" sözlerine yer verilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan manşet için "Saldırgan dil kullanımı ülkemizin siyasi kültürüne aykırıdır ve ancak kınanabilir. Özür dilemeliler" ifadeleri kullanılmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU