Vakıfbank'ın kazandığı ihale iptal edilmişti; İBB'de maaşları ödeyecek banka belli oldu

Met-Gün İnşaat adlı şirketin geçmiş dönemden kalan alacağı için yaptığı haciz işlemi nedeniyle metro inşaatı için ayrılan dövizi Türk Lirası'na çevirerek ödeme yapan Vakıfbank'ın kazandığı ihale, evrak eksikliği gerekçesiyle iptal edilmişti

Görsel: Twitter

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) personelinin maaşlarının ödeneceği bankanın belirlenmesi için yapılan ihaleyi Koç Grubu'na ait Yapı Kredi Bankası kazandı. 

İBB, metro inşaatı için ayrılan döviz cinsinden parayı, AK Parti döneminden kalan alacağı nedeniyle haciz işlemi yaptıran Met-Gün İnşaat'a Türk Lirası'na çevirerek ödeyen Vakıfbank'ın kazandığı ihaleyi iptal etmişti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Evrak eksikliği gerekçesiyle iptal

Personelin gelecek 3 yıl maaşlarının ödenmesi için yapılan ilk ihaleyi, Vakıfbank 3 bin 850 lira promosyon ödemesi teklifiyle kazanmıştı. Ancak bankanın Met-Gün İnşaat'a yaptığı ödemenin ardından ihale evrak eksikliği gerekçesiyle iptal edişmişti.

Yapı Kredi kazandı

Personelin maaş ödemesinin yapılacağı banka, yeniden yapılan ihale ile belirlendi. Independent Türkçe'nin edindiği bilgiye göre, ihaleyi, 3 bin 861 lira teklif eden Yapı Kredi Bankası kazandı. 

Kanuna aykırı ödeme eleştirisi

İBB personelinin büyük çoğunluğunun maaşlarını aldığı Vakıfbank'ın, Met-Gün İnşaat'a yaptığı 565 milyon liralık ödeme, belediye yönetimi tarafından kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. 

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 15. Maddesi'nde şu ifadeler yer alıyor:

Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.

Metro parası asfalta gitmişti

Yurt dışından alınan kredilerin bekletildiği hesaplara yapılan işlemle birlikte, İstanbul'da metro yatırımı için ayrılan kaynak, geçmiş dönem yapılan asfalt çalışmalarına gitmişti. 

Vakıfbank: Yetkli icra dairesi

Vakıfbank'ın Met-Gün İnşaat'a yapılan ödeme hakkında yaptığı açıklamada, "Kanunen yetkili icra dairelerinin açık ve kesin talimatlarına göre işlem yapmak zorunda olan bankamız aleyhinde asılsız açıklama yapanlar hakkında hukuki ve cezai yollara başvurulacaktır" denilmişti.

Bağış ve Hamidiye Su gerilimi

Met-Gün İnşaat'a yapılan ve kanuna aykırı olduğu belirtilen ödeme, İBB ile Vakıfbank arasındaki ilk gerilim değildi. 

Koronavirüs salgınında ihtiyaç sahiplerine yardım için toplanan bağışlar, İBB'nin Vakıfbank hesabına yatırılmıştı.

Ancak İçişleri Bakanlığı hesaplara bloke koydurmuş, Vakıfbank da toplanan bağışların kullanılmasına izin vermemişti.

Ayrıca, Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra, bir çok kamu kuruluşu, İBB'ye ait Hamidiye Su ile yapılan anlaşmayı iptal etmişti.

Anlaşmayı iptal eden kurumların arasında Vakıfbank da yer alıyordu.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU