Çin, Amerikan medyasına çalışan ABD vatandaşlarının çalışma iznini iptal etti

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post için çalışan ABD'li gazetecilerin basın kartlarını 10 gün içinde iade etmelerini istendi

Fotoğraf: Unsplash

Çin, ABD'nin Çinli medya kuruluşlarına getirdiği yeni kısıtlamalara karşı harekete geçti.

Pekin yönetim, ABD’nin kısıtlamalarına misilleme olarak ülkede ABD'li 3 medya kuruluşu için çalışan ABD vatandaşlarının çalışma iznini iptal edeceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin, New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post için çalışan ve çalışma izinleri 2020 sonundan önce dolan ABD'li gazetecilerin basın kartlarını 10 gün içinde iade etmelerini istedi.

Çin hükümeti, bu gazetecilerin Çin ana karasında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi veya Makau Özel İdari Bölgesi'nde gazeteci olarak çalışmaya devam etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

ABD'deki Çinli medya kuruluşlarına getirilen kısıtlamalara karşılık atılan adımların, gerekli ve mütekabiliyet esasına dayanan önlemler olduğu kaydedildi.

Çin hükümeti, ABD’nin, Yabancı Misyon Yasası kapsamına alındığı açıklanan Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı Şinhua, People Daily, China Daily, Çin Global Televizyon Ağı ve Çin Uluslararası Radyosuna yönelik yeni kısıtlamalarının ardından bu kararı aldı.

ABD, Çinli medya kuruluşlarına "yeni" kısıtlama getirmişti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2 Mart'ta yaptığı yazılı açıklamada, aralarında Şinhua haber ajansının da yer aldığı 5 Çinli medya kuruluşunun ABD'deki muhabir sayısına sınırlama getirildiğini belirterek, "ABD hükümeti, bugün Çin devletine ait medya kuruluşlarının ABD'deki muhabir sayısına süresiz şekilde sınırlama getirmiştir." ifadesini kullanmıştı.

Çin devletinin, ABD ve diğer ülke vatandaşı gazetecilere karşı daha sert bir gözetim, taciz ve yıldırma taktiği uyguladığını ve bu durumun alınan karara gerekçe olarak gösterildiğini bildiren Pompeo, “ABD hükümeti, uzun zamandır Çinli gazeteciler de dahil yabancı gazetecilerin serbestçe ve misilleme tehdidi olmadan çalışmalarına müsaade ederken, Başkan (Donald) Trump, Pekin tarafından yabancı gazetecilere uygulanan kısıtlamaların yanlış olduğunu vurgulamıştı" açıklamasında bulunmuştu 

Çin hükümeti, 19 Şubat'ta, başkent Pekin'de bulunan 3 Wall Street Journal (WSJ) muhabirinin basın kartlarını iptal etmiş, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo karara sert tepki göstermişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU