Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir

Pakdemirli, Berlin’de Türk gazetecilerle bir araya geldi, gıda üretimi konusunda açıklama yaptı

Fotoğraf: İHA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu ifade ederek, “Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir. Bundan dolayı Türkiye’nin kendini bu konuda daha iyi pazarlıyor, daha iyi anlatıyor ve bunu da fiyata yansıtıyor olması lazım” dedi.

Pakdemirli, 12’incisi düzenlenen "Dünya Gıda ve Tarım Forumu" kapsamında bulunduğu Berlin’de Türk gazetecilerle bir araya geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türkiye Berlin Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında forum kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Pakdemirli, Türkiye’nin GDO’lu ürün üretmiyor olmasını uluslararası pazarlarda pazarlanması gerektiğini söyleyerek, Türkiye’nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu, Türkiye’nin topraklarındaki kirlilik, gübre ve ilaç kalıntılarının tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyede olduğunun altını çizdi.

“Ülkemizin başarılarını anlattık”

Almanya, AB Tarım Komiseri, FAO Direktörü, Romanya, Azerbaycan, Kırgızistan, Hırvatistan başta olmak üzere 17 ülke tarım bakanı ve 20’den daha fazla görüşme yaptığını belirten Pakdemirli, bu seneki forumun konusunun tarım ticareti ve tarımın ticaretle nasıl kalkındırılacağı olduğunu söyledi.

Forumda lojistik ve kırsal kalkınmanın ön planda olduğunu, genç çiftçilerin, aile işletmeleri ve kadınların üzerinde durulduğunun altını çizen Pakdemirli, “Tarımın bir memleket meselesi olduğunu, tarımın savunma sanayinden daha önemli olduğu konusunun altını çizdim 70 kadar bakanın olduğu toplantıda, onlar da bu konuya hak verdiler. Bakanlara Türkiye olarak şöyle bir uyarı yaptım; pilot çalışmalardan kurtulun, teşhisleri bir kenara bırakalım, çünkü dünyada tarımdaki ve ticaretteki problemlerin teşhislerinin hepsi tamamlanmıştır, artık tedaviye geçmemiz gerekiyor. Bizim bir nevi cerrah olduğumuzu anlattım, teşhisin ötesinde tedaviler yapmamız gerektiğini anlattım” diye konuştu.

Forumda orman yangınlarına dikkati çektiğini belirten Pakdemirli, “Biz bu konuda ülkemizin başarılarını anlattık. Yangınlarla mücadele konusunda teşkilatımızın birinci olduğunun altını çizdik” şeklinde konuştu.

“Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir”

“Gıdanı Koru” kampanyasına “Geleceğe Nefes” kampanyasında olduğu gibi vatandaşların sahiplenmesini istediklerini söyleyen Pakdemirli, ana amacın netice elde etmek olduğunu söyledi.

Pakdemirli, “Geleceğe Nefes”te 1 milyon dikebilir miyiz? Aynı gün 4 saat içinde 13,2 milyon ağaç diktik. Burada da hedef koyacağız, şu kadar tasarrufta bulunabilir miyiz, şu kadar gün evimizdeki çöpe herhangi bir gıda girmeyebilir mi diye iddialı hedefler ortaya koyacağız. Vatandaşlarımızın bu kampanyaya sahip çıkmasını bekleyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin GDO’lu ürün üretmiyor olmasını uluslararası pazarlarda pazarlanması gerektiğini söyleyen Pakdemirli, “Bunun bir bedeli var, Türkiye bu bedeli ödüyor, bunun karşılığını da fiyat olarak alması lazım. Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir. Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir. Bundan dolayı Türkiye’nin kendini bu konuda daha iyi pazarlıyor, daha iyi anlatıyor ve bunu da fiyata yansıtıyor olması lazım. Sadece organik ürün değil, iyi tarım uygulamalarını da çok iyi anlatıyor olmamız yazım. Bu ürünleri pazarlarken de bunun karşılığını alıyor olmamız lazım” diye konuştu.

“Rusya’nın dışında bazı adaylar var”

Türkiye’nin yangın söndürme uçağı ihtiyacı konusunda gelinen aşamanın sorulması üzerine Bakan Pakdemirli, “Biz bu süreci Savunma Sanayine devrettik. Yakın bir zamanda bir ihaleye çıkılacak. Rusya burada önemli bir aday ama Rusya’nın dışında bazı adaylar var. Japonya, kanada ve diğer ülkeler. İhalenin akabinde de bir karar alınacak” şeklinde konuştu.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU